Minimalismus – kde darovat nepotřebné věci?

Dnes pro vás mám tipy na místa a stránky, kde darovat nepotřebné věci z vaší domácnosti. Se všemi mám osobní zkušenost, a to jen tu nejlepší. Samozřejmě jsou to i tipy, kde naopak získat často i nové věci, které se jen někomu už nehodily.

Nejčastěji asi většina z nás řeší, jak se elegantně zbavit oblečení, které už nenosíme. Mě osobně šatní skříň už skutečně praskala ve švech. Nemyslete si, že jsem byla nějak posedlá nakupováním trendy kousků, to ne. Jenže přišlo těhotenství, přibírání, hubnutí, zase přibírání. Zkrátka postava se mění. A nejen postava, ale i vkus. Navíc jednu práci jsem měla v chladném prostředí, další zas v bance, kde byl vyžadovaný dress code. No a s prckem najednou předchozí oblečení nemá využití. Navíc už dávám přednost kvalitním materiálům a polystyrenu se prostě necítím příjemně.

K tomu se mi doma nakupily nevyžádané dárky od příbuzných, hlavně spoustu kosmetiky, kterou jsem neměla šanci včas spotřebovat. Ale i nepoužívané věci v kuchyni, různé dárky ke koupi atd. atd….Jestli si myslíte, že odnést alespoň textil je nejlepší do kontejnerů charity, pak jste dost možná na omylu. Tak nějak vyplouvá na povrch, že to oblečení lidem v nouzi přeprodávají. Pravda, sice za nízké částky, ale stejně! Nebo ho posílají do chudinských zemí Afriky, kde bohužel jeho distribuce nefunguje dobře, navíc, už je toho moc. Vznikají tam tak obří skládky našich módních hadrů, který tam ještě musí přeletět. Zkrátka ekologický fujtajbl! Hledala jsem tedy, kam darovat, aby moje věci, které byly často jak nové, ještě posloužily.

Jo a jestli si říkáte, proč jsem je neprodala, tak Vám prozradím, že jsem to zkoušela. Asi půl roku. Za úplně minimální částky na Vinted. Stálo mě to spoustu času a výsledek? Neprodalo se skoro nic!

Takže, jdeme na to!

Oblečení, věci pro děti a prakticky cokoliv do domácnosti můžete darovat maminkám v nouzi. Většinou jsou to ženy na mateřské, které chlap opustil a neplatí výživné. Na měsíc mají pro sebe i děti 2 – 3 tisíce, takže je pochopitelné, že jakoukoliv pomoc ocení. Narazila jsem bohužel na pár podvodnic, ale po dlouhém pátrání jsem objevila tuto skupinku na FB Pomoc maminkam v nouzi/ help for moms in need/Simona Zavadilova Maminky tady jsou prověřené, všechny dary se evidují a hlavně není vůbec problém dopravit své věci osobně, setkání jsou většinou příjemným zážitkem pro obě strany.

Další možností je zaslat nebo donést je do azylového domu. Ve větších městech jsou na tom lépe, ale v odlehlejších oblastech budou rádi opravdu za cokoliv. Nedostatkové je nejen oblečení a potřeby pro děti, ale i boty, kosmetika, nádobí, povlečení, ručníky a hlavně potraviny. Já si zvolila ten v Havířově.

V Brně to žije

Úplně, ale skutečně absolutně cokoliv, můžete přinést do různých charitativních obchůdků a na charitativní bazary. Momentálně vím o několika chystaných v Brně. 15. – 17. 9.2017 v Cafe Práh Vaňkovka se bude konat velký bazar pro útulek Tibet a 17.-19.9.2017 se chystá charitativní bazar soukromého útulku Brněnský Max, a to v prostorách bývalé restaurace Secese u hlavního nádraží. Na obě akce můžete přinést cokoliv a také tam objevit něco pro sebe, vše je za pár korun a 100% výtěžku jde útulkům. Obě události se konají pravidelně a lze očekávat, že podobné budou i těsně před Vánoci. Sama mám odtud řadu krásných i praktických věcí 🙂

V Brně také můžete donést své věci do obchůdků nadace Veronica a naopak zde také nakoupit. Věřím, že i když jste třeba z daleka, najdete podobné aktivity i ve vašem okolí. Bude skvělé, když odkazy na ně dáte ostatním do komentářů pod příspěvek.

Online darovací servery

Jestliže nejste líní psát inzeráty, věci fotit a domlouvat se na převzetí, pak můžete využít i některé z velkých darovacích portálů. Téměř po všem se tu doslova zapráší rychlostí blesku. A jako vždy platí, že zde můžete i požádat o věci pro sebe. Ty nejznámější jsou www.vsezaodvoz.cz , https://www.hearth.net/cs/a www.darujizaodvoz.cz.Při troše pátrání ale určitě najdete i na Facebooku skupinku, která je omezená třeba jen na Vaše město – nemusíte tak věci přeposílat, ale rovnou si je předat.

2 komentáře: „Minimalismus – kde darovat nepotřebné věci?

    1. Ahoj Katko, děkuji za komentář. Snad tě článek zaujal i něčím jiným, než mou češtinou…Můžeš to prosím vysvětlit nebo mi dát nějaký odkaz? Googlila jsem, co je na tomto spojení tak špatně, ale nenašla. Děkuji. Iveta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *